Logo CentruTestareAcreditat ECDL

 

 

 

 

 

 


SP Simple Youtube

Please enter youtube id.

JW Media Player

You must have Flash Player installed in order to see this player.

Spune NU violenţei!

 

În data de 31.03.2014 elevii claselor a V-a, însoţiti de doamnele profesoare Mihaela COMAN şi Constanţa FLOAREA, au participat la o activitate organizată în parteneriat cu Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Ilfov – Compartimentul de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii.

În baza Programului de Prevenire a Delincvenţei Juvenile şi a Victimizării Minorilor, cât şi a Planului Judeţean Comun de Acţiune pentru creşterea gradului de siguranţă a elevilor şi a personalului didactic şi prevenirea delincvenţei juvenile în incinta şi în zonele adiacente unităţilor de învăţământ preuniversitar, au fost purtate discuţii libere privind cauzele generatoare ale delincvenţei juvenile, consecinţele comportamentului deviant, răspunderea penală şi încadrarea diferitelor fapte pretabile comiterii de către minori.

Au fost tratate următoarele teme:

-          Violenţa în familie: identificarea cauzelor, cunoaşterea formelor acestui tip de violenţă, precum şi a modalităţilor prin care instituţiile statului combat acest fenomen

-          Delincvenţa juvenilă: particularităţile fenomenului delincvenţei juvenile ca formă a comportamentului deviant, precum şi cunoaşterea măsurilor coercitive ce se aplică delincvenţilor minori

-          Fenomenul de violenţă stradală: cunoaşterea acestui tip de violenţă şi a măsurilor de combatere a acestui fenomen

-          Legea 61/1991 republicată, pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice

-          Consumul de alcool în rândul tinerilor: cauzele apariţiei acestui fenomen, a efectelor negative în rândul tinerilor şi a modalităţilor prin care societatea poate reduce şi combate fenomenul

-          Legea 4/2008 privind prevenirea şi combaterea violenţei cu ocazia competiţiilor şi jocurilor sportive

Cu ocazia şedinţei de pregătire a fost recomandat elevilor ca, în cazul în care sunt martorii comiterii unor fapte antisociale, să nu ezite să sesizeze dispeceratul unităţii la tel. 021/434.91.51 sau numărul unic de urgenţă 112.

 

Galerie foto

 
 


Copyright ©2013-2016 Liceul Tehnologic “Doamna Chiajna”. Toate drepturile sunt rezervate.