Logo CentruTestareAcreditat ECDL

 

 

 

 

 

 


SP Simple Youtube

Please enter youtube id.

JW Media Player

You must have Flash Player installed in order to see this player.

Unire-n cuget și-n simțiri!

 

Joi, 26 noiembrie 2015, elevii claselor VI-XI, coordonați de domnii profesori Răzvan VOICESCU, Mihaela COMAN și Mihaela PETRE-STOICA, au desfășurat activitatea „Unire-n cuget și-n simțiri!”, cu ocazia împlinirii a 97 ani de la Marea Unire ce a avut loc la Alba Iulia în data de 1 decembrie 1918.

Cu acest prilej, a fost reamintită însemnătatea zilei de 1 decembrie pentru noi, românii, au fost prezentate câteva informații despre personalitățile care au avut un rol hotărâtor în realizarea Unirii, au fost recitate poezii patriotice („Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie”) și – cel mai important – s-a răspuns la întrebarea „De ce iubim România?”

Mulțumim doamnei informatician Maria STAN pentru că ne-a asigurat condițiile optime audierii imnului României, „Deșteaptă-te, române!”, cât și a melodiilor „Treceți batalioane române Carpații” și „Noi suntem români”

Mulțumim, de asemenea, pentru prezența la activitate doamnei inspector coordonator al liceului nostru, Rada DUMITRU.

Îi felicităm cu drag pe toți elevii care s-au implicat în organizarea și desfășurarea acestei activități: prezentatorii, cei care au recitat poezii, cei care au realizat desenele, cei care au luat cuvântul și ne-au spus de ce iubesc această țară.

Concomitent cu activitatea ce a avut loc în amfiteatrul liceului, elevii claselor a IX-a, însoțiți de domnii profesori Cristiana FLORICICĂ și Alexandru SĂLĂJANU, s-au ocupat cu distribuirea de flyere prin care urau „La mulți ani!” românilor cu ocazia Zilei Naționale. Flyerele au fost distribuite angajaților Primăriei Chiajna, pacienților și medicilor de la Policlinica din Chiajna, cetățenilor întâlniți pe străzile din satul Roșu și clienților magazinului Auchan Militari.

Felicitări tuturor celor implicați în activitate!

La mulți ani, România! La mulți ani, români!

Galerie foto

 


Copyright ©2013-2016 Liceul Tehnologic “Doamna Chiajna”. Toate drepturile sunt rezervate.