Logo CentruTestareAcreditat ECDL

 

 

 

 

 

 


SP Simple Youtube

Please enter youtube id.

JW Media Player

You must have Flash Player installed in order to see this player.

IDEE PENTRU O SOCIETATE BAZATĂ PE CUNOAȘTERE

 

Titlul programului:Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 „Investeşte în oameni!”

Axa prioritară 2:Corelarea învăţării pe pot parcursul vieţii cu piaţa muncii

Domeniul Major de Intervenţie 2.1: Tranziţia de la şcoală la viaţa activă

Titlul proiectului: IDEE pentru o societate bazată pe cunoaştere

Contract POSDRU/175/2.1/S/151627                         

Perioada de implementare: 11 februarie – 10 decembrie 2015

Web-site: http://idee-exe.ro/ şi http://idee-org.net/

Facebook:https://www.facebook.com/ideeexe?fref=ts

 

 

Acest proiect se adresează liceenilor claselor XI-XIII din regiunile de dezvoltare Bucureşti-Ilfov şi Sud-Vest Oltenia (judeţele Dolj, Gorj, Olt, Vâlcea, Mehedinţi), care sunt implicaţi în crearea şi dezvoltarea unor firme de exerciţiu în cadrul cărora beneficiarii proiectului îşi descoperă şi/sau dezvoltă abilităţile antreprenoriale.

În cadrul firmei de exerciţiu elevii învaţă să desfăşoare activităţi specifice unei edituri/agenţii de turism, să pună la cale strategii, să elaboreze oferta de produse şi servicii a întreprinderii, să ţină evidenţa contabilă, să determine eficienţa economico-financiară a firmei etc. Cu alte cuvinte elevii simulează lucrul într-o companie reală, ghidaţi de profesorul coordonator. Important este că deciziile greşite, care în realitate ar crea probleme serioase, nu au astfel de urmări în cazul firmei de exerciţiu, oferind astfel posibilitatea învăţării din diversele situaţii, mai mult sau mai puţin obişnuite, cu care se confruntă.

     Obiectivul general al proiectului: dezvoltarea aptitudinilor de muncă pentru elevi în vederea îmbunătăţirii adaptabilităţii acestora la cerinţele primului lor loc de muncă relevant.

Proiectul urmăreşte să contribuie la creşterea gradului de ocupare pentru viitorii absolvenţi de învăţământ secundar, prin furnizarea de asistenţă, consiliere profesională şi realizarea de activităţi cu caracter practic în vederea orientării acestora în carieră şi o inserţie mai rapidă pe piaţa muncii.

Liceul Tehnologic DOAMNA CHIAJNA este unul din cele 36 de licee selectate să facă parte din acest proiect.

Ca fiecare liceu partener, şi liceul nostru a înfiinţat 2 firme de exerciţiu (o editură şi o agenţie de turism):

 

Firme de exerciţiu

FE Untold Words SRL

(mai multe detalii aici)

FE Cloud Travel SRL

(mai multe detalii aici)

Elevi implicaţi

BABII Cătălin Marian

BODESCU Andra Mădălina

ENE Gabriela Nicoleta

GRIGORE Mirela

IONIŢĂ Elena Mihaela

JELVANI Robert Armin

MAFTEI Roxana Mihaela

MARIN Ionica

MATEI-AVÎRVARI Alexandru

NICULAE Lucian Alexandru

RADU Bogdan Alexandru

ŞERBAN Amalia Mădălina

TĂNASE Florin Adrian

VOICU Andreea

BOLOZAN Robert

HUŢANU Ana Maria

IONIŢĂ Mihai Răzvan

IORDAN Adrian

MOLDOVEANU Cosmin

NUCU Ştefan

PARASCHIV Florin

RADU Daniela

RADU Gabriela

SIMION Alberto Marian

STEGARU Sorina

TUDOR Cristi Gabriel

ZAHARIA Roxana

Profesori îndrumători

Veronica APOSTOL

Dumitru SANDU

Adrian IONIŢĂ

Mihaela PETRE-STOICA

 

 

Activităţi la care Liceul Tehnologic DOAMNA CHIAJNA a participat 

 

Conferinta de lansare a proiectului  In vizita la editura Sigma  Invatati sa ajutati pentru  Lansarea revistei Lumea cuvintelor  5 Târgul interregional dedicat firmelor de exerciţiu 6. nr.2 al revistei Lumea cuvintelor  7 Conferința de încheiere a proiectului

 

         

 


Copyright ©2013-2016 Liceul Tehnologic “Doamna Chiajna”. Toate drepturile sunt rezervate.